Světový pohár FIFA je nejprestižnějšímezinárodní fotbalový turnaj, který se koná od roku 1930. Počet účastníků finálového turnaje se postupně zvyšoval s rozvojem dopravní infrastruktury a rostoucí popularitou mezinárodního fotbalu.

Počet účastníků závěrečných turnajů

Vítězové mistrovství světajsou určeny z počtu týmů, které získaly právo zúčastnit se finálového turnaje kvalifikováním turnaje. Z nutnosti předat výběr je uvolněn pouze tým - hostitel turnaje. Je pravda, že se jednalo o jeden čas, kdy nebyl kvalifikovaný turnaj držen. Jedná se o první mistrovství světa v Uruguayi, kdy byli účastníci téměř nuceně přijati do zaměstnání.

vítězů Světového poháru

V Mundial v roce 1930 se zúčastnilo 13 týmů. 16 týmů se odehrálo v Itálii ve čtyřech letech a ve Francii za 8 let. Pak se šampionát mohl ze známých důvodů držet až o 12 let později v Brazílii. Do turnaje přišlo jen 13 týmů. V následujících jedenácti turnajích (do roku 1978 včetně) se šampionátu zúčastnilo 16 týmů. Od roku 1982 (Mundial ve Španělsku) se uskutečnilo první rozšíření počtu účastníků (až 24 týmů). V tomto formátu organizátoři uspořádali turnaj 4 krát. Od roku 1998 se na mistrovství světa zúčastnilo 32 týmů. V plánech nového prezidenta FIFA Gianniho Infantina se zvyšuje počet účastníků mundiálů na 40 týmů.

Světový pohár FIFA: vítězové po roce

Takže v roce 1930, jak jsme již uvedli,šampiony se staly Uruguayany. Další dva turnaje (v roce 1934 a 1938) vyhrál italský tým. Od roku 1938 do roku 1950, po němž následovala 12letá přestávka, spojená s druhou světovou válkou. V roce 1950 se uruguayský tým stal dvojnásobným mistrem světa. V roce 1954 poprvé Němci triumfovali (německý tým). V roce 1958 a 1962 (dvakrát za sebou) turnaj vyhráli Brazilci João Santos do Nascimento (Pele) a Mario Zagallo v sestavě. Seznam vítězů Světového poháru bude bez Anglie neúplný. Zakladatelé fotbalu vyhrál své jediné vítězství na hlavních turnajích doma mundiale v roce 1966. Třetí vítězství Brazilců na hlavním fotbalovém turnaji se konalo v roce 1970. Za 4 roky získal tým Německa druhé vítězství v historii mistrovství. V roce 1978 získal argentinský tým domácí mundial. Italové vyhrál své třetí vítězství na Světovém poháru v roce 1982 na španělské půdě. V roce 1986 Argentina s Diegem Maradonou v týmu získala podruhé podruhé. V letech 1990 a 2014, jejich pravidelné vítězství vyhrál němečtí fotbalisté. Dvakrát (v roce 1994 a 2002) získala trofej Brazilci. V roce 1998 se Francouzi stali mistry, v roce 2006 - "Squider Azzurra" a v roce 2010 - národní tým Španělska.

Vítězové mistrovství světa poháru podle roku

Světový pohár: statistiky vítězů

Na dalším turnaji po vítězstvítýmový šampion je vždy velmi obtížný. Obhájili své týmy titulu pouze dvakrát (Itálie v roce 1938 a Brazílie v roce 1962). V roce 1954 se uruguayský tým stal čtvrtým v turnaji ve Švédsku. Němci se také stali čtyřmi v roce 1958. Brazilský národní tým v roce 1966 po dvou po sobě následujících vítězstvích na turnajích byl naprosto neúspěšný a nebyl v počtu vítězů. A po vítězství v šampionátu v roce 1970 v Mexiku, koule kouzelníků v roce 1974 a 1978 se 3. a 4. místo. Němci se po příštím vítězství v turnaji nikdy nedostali na příští soutěž. Brazilci po vítězství v americkém šampionátu v roce 1994 v roce 1998 ve Francii byli druhými.

seznam vítězů Světového poháru

Nejdříve se týmy podařilo vyhrát turnaj třikrát za sebou.

Nejintenzivnější finále

7 finálových zásahů mistrovství nekončí v pravidelném čase. Dvakrát vítězové Světového poháru byli odhaleni v sérii trestů po zápase. Mluvme o všech těchto bojích podrobněji.

V roce 1934 byl italský tým v mimořádném časeporazili reprezentanty Československa se skóre 2: 1 (autory cílů a minut gólů nejsou známy). V roce 1966 se uskutečnila slavná finále Anglie - Německo, která sloužila sovětskému arbitrovi Tofigu Bakhramovovi. Britové zaznamenali 18, 78, 101 a 120 minut a Němci - za 12 a 90 minut z boje. Konečné skóre 4: 2 ve prospěch Britů. Po 12 letech skončil zápas Argentina-Nizozemsko s vítězstvím jihoameričanů v prodloužení 3: 1 (38, 105, 116 - 82). V roce 1994 zaznamenaly Brazílii a Itálii pouze penaltový rozstřel, který skončil 3: 2 ve prospěch společnosti Romario a společnosti.

statistika vítězů fotbalového světového poháru

Poslední 3 finále se nezastavily hlavněčas. Například v roce 2006, týmy Itálie a Francie, hlavní a extra čas skončily skóre 1: 1, ale losování vyhrál Italové se skóre 5: 3. Zápasy Španělsko-Nizozemí (2010) a Německo-Argentina (2014) skončily po přesčasu s skóre 1: 0 ve prospěch prvních týmů.

Záznamníky pro vyhrané boje

Vítězové světového poháru na myšlence amusel vyhrát nejvíce zápasů v závěrečných turnajích. 14. července 2014 Pentacampins Brazilci vyhrál 70 zápasů. Při 4 vítězstvích méně než německý tým. Tyto týmy se pravděpodobně vůbec nevzdávají vedení v této tabulce, protože tým Itálie, který je třetím, získal pouze 45 vítězství. Také v prvních pěti zápasech je Argentina (42 vítězství) a Španělsko (29 maximálních výsledků).

Vítězové mistrovství světa jsou opravdu nejsilnější týmy v té době. Není možné získat takový turnaj náhodou.